Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Co oczywiste, od pierwszych tygodni ciąży zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo zdrowia i życia ich obojga a zdecydowana większość porodów odbywa się w szpitalu pod czujnym okiem lekarzy i położnych.

Ale czy to wystarczy, żeby Mama mogła powiedzieć, że jej poród był pozytywnym doświadczeniem?

Czy można zrobić dla niej coś więcej?

Ważnym, choć niedocenianym elementem dobrego porodu jest dobrostan matki. Jej emocje mają ogromny wpływ na przebieg procesu narodzin, dlatego warto zrobić wszystko, aby na sali porodowej kobieta czuła się dobrze i bezpiecznie. Naprzeciw tym potrzebom przychodzi właśnie doula.

Doula, czyli wsparcie

Słowo doula [czyt. dula] pochodzi z języka greckiego i oznacza „ta, która służy”. Określenie to bardzo dobrze oddaje charakter jej pracy, ponieważ głównym zadaniem douli jest zaopiekowanie się rodzącą i zapewnienie jej poczucia bezpieczeństwa na każdym etapie porodu oraz bezpośrednio po  nim.

Choć w Polsce instytucja douli jest czymś dość nowym, warto uświadomić sobie, że w przeszłości kobiety nigdy nie rodziły same. Zwykle oprócz akuszerki towarzyszyły jej bliskie krewne, czy sąsiadki, oferując wszelkiego rodzaju pomoc. Zarówno podczas długich godzin porodu, jak i po narodzinach dziecka.

W Stanach Zjednoczonych idea ta odrodziła się w latach siedemdziesiątych XX wieku i od tego czasu upowszechnia się stopniowo w innych krajach. Od 2015 roku doula jest oficjalnie zarejestrowanym zawodem w Polsce. Praca douli nie ogranicza się do asystowania kobiecie w szpitalu.

Doule prowadzą spotkania przygotowujące pary do porodu, kursy noszenia dzieci w chuście i różnego rodzaju warsztaty o tematyce okołoporodowej. Część z nich to Promotorki Karmienia Piersią, specjalizujące się we wsparciu laktacyjnym młodych mam. doula z założenia nie jest położną.

Co konkretnie robi doula przy porodzie?

Doula dba o dobrostan rodzącej, reagując z empatią na jej indywidualne i zmieniające się wraz z dynamiką porodu potrzeby. Jest uważna. Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczenia i intuicji może wspomóc ją w trudniejszych momentach porodu. Nie zaburza przy tym pracy personelu medycznego i nie wchodzi w jego kompetencje. Zawsze pozostaje neutralna wobec decyzji podejmowanych na sali porodowej.

Współpracując ze swoją klientką, doula jest przede wszystkim kobietą. Jej wsparcie ma wyłącznie niemedyczny charakter, dlatego nie ma mowy o konflikcie interesów między doulą, a położną.

Doula przynosi ulgę w bólu, mobilizuje w chwilach zmęczenia i dodaje otuchy w momentach słabości. Jest cierpliwa i spokojna. Zawsze można liczyć na jej ciepły gest i dobre słowo. Co ważne, doula zna i stosuje niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego, od różnego rodzaju masaży po akupresurę i aromaterapię.

Oprócz masowania, robienia ciepłych i zimnych okładów i wsparcia emocjonalnego, do zadań douli należy między innymi:

  • pomoc w realizacji ustalonego wcześniej planu porodu (we współpracy z położną),
  • realizowanie poleceń personelu medycznego,
  • kontaktowanie się z rodziną i przekazywanie informacji,
  • ale też pomoc rodzącej w dotarciu do łazienki, przykrycie kocem czy podawanie wody.

Innymi słowy chodzi o to, żeby niezależnie od przebiegu porodu, kobieta przez cały czas czuła się dobrze zaopiekowana, otoczona troską i uwagą.

Jak to wygląda w praktyce?

Aby to wszystko mogło się zadziać, dobrze jest spotkać się z doulą przed porodem. Chodzi o to, aby poznać się, zawiązać nić sympatii i na spokojnie porozmawiać, na czym konkretnie Tobie zależy i co można razem zrobić, żeby to osiągnąć. Zwykle wystarczają dwa takie spotkania.

Dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu doula wchodzi w tzw. gotowość porodową, co oznacza, że jest dostępna 24 godziny na dobę i organizuje swój czas w taki sposób, żeby być dla Ciebie, gdy poród się zacznie. Będzie przy Tobie aż do narodzin dziecka i dłużej – do czasu przewiezienia Was na sale poporodową.

Na dzień dzisiejszy w poznańskich szpitalach rodzącej może towarzyszyć raczej tylko jedna osoba. Jeśli partner chce być obecny przy porodzie, zwykle może się z doulą wymieniać.

Są kobiety, które czują, że podczas porodu będą potrzebować przy sobie innej  kobiety. Inne mają pewność, że partner będzie dla nich najlepszym wsparciem. Jeśli i on tak to widzi, stworzą świetny porodowy team.
Najważniejsze, że kobieta ma wybór – może sama zdecydować, czego potrzebuje.


Autorką tego wpisu jest Beata Grześkowiak, Doula oraz certyfikowany trener EFT. Pod szyldem „Rodzę z Doulą” od kilku lat wspiera kobiety w okresie okołoporodowym, również towarzysząc im przy porodzie. W poznańskiej szkole rodzenia Alma Matter prowadzi różne zajęcia dla przyszłych mam i szerzy dobre imię zawodu jakim jest Doula.